Анна Шляхова
30-04-2020 22:04

Повний профайл: Адам Ондра

Самовизначення

Тебе по-різному описують. Феномен, єдиний у своєму роді скелелаз та інше. Ким ти себе вважаєш?

Я вважаю себе скалолазом. Скелелазіння стільки значить для мене, що я не уявляю себе без нього. Можливо, я був би зовсім іншою людиною.

Якщо завтра ти не зможеш більше лазити, що ти будеш робити?

Ще буде надзвичайно важко. Думаю, що скелелазіння навчило мене шукати щось інше, що було б так само до вподоби , якщо я більше не зможу лазити. Це буде дуже складно. Не думаю, що може бути мені до снаги так само, але я можу спробувати.

Про що ти думаєш, коли не думаєш про скелелазіння?

Вміння розставляти пріоритети і відокремити важливі речі від інших - одна із запорук мого прогресу в скелелазінні. Тож я не витрачаю час на те, що не має значення.

Я турбуюсь про те, що має значення для мене, та не переймаюсь через те, що лише забирає енергію.

Сумніви

Чи почуваєшся ти впевнено за межами скелелазіння?

Дитиною я був дуже сором’язливий… Я не почуваюсь впевененно, сажімо, в інших різновидах спорту. Гра у футбол...

Щодо речей, які доводиться робити, але ти себе не почуваєш впевнено стосовно них? Скажімо, стосунки?

Однозначно, стосунки мають для мене значення. Не можу сказати, що я завжди почуваюсь невпевнено, але з роками ми вчимось.

Які ще в тебе пріоритети?

Гадаю, врешті решт, скелелазіння - не пріоритет, скоріше бажання бути щасливим, а для цього є і інші шляхи.

Які є шляхи до щастя?

Я не буду щасливим, лежачи на пляжі та ні про що не думаючи. Мені потрібна складна ціль. Мені подобається випробовувати себе, а скелелазіння підходить для цього якнайкраще. Бувають моменти повного задоволення, цікавих мандрів та лазіння простих маршрутів. Але, одночасно, я хочу ставити ціль і йти до неї.

Річ не тільки в пролазі, а у всьому процесі, який не всім подобається.

Що ще, крім скелелазіння, робить тебе щасливим?

Однозначно, стосунки.

Скелелазіння та стосунки - дві складові щастя?

Певно. Без здоров’я теж неможливо гарно лізти.

Тренування та ментальна витривалість

Я чув багато людей, які розмовляють до себе - діалог з самим собою - і це саме те, про що розповідала Ян’я Гарнбрет. Вона казала про миті, коли думаєш: “До чорта все. Ти ніколи не будеш достатньо сильним, бла, бла, бла”. Що каже “радіо” в голові Адама Ондри? Про що ти думаєш?

На тренуванні, наприклад, я намагаюсь зробити все якомога веселішим. Значною мірою задоволення від тренування залежить від мого внутрішнього діалогу. Тренуватися складно, і багато хто вважає дивним проводити по 6 годин в залі. Так, це важко. Проте, частіше за все мені вдається думати наступним чином: “Вау, це скелелазіння, а скелелазіння я люблю”.

Щойно повністю поринаєш у процес лазіння, то вже просто пробуєш пролізти боулдер, або пролазити 3-4 години поспіль - і це воно. Тобі більше не доводиться примушувати себе, чи жертвувати чимось.

Це не так, що я з нетерпінням чекаю на закінчення тренування. Так. Я щасливий, що гарно попрацював, що це тренування, завдяки якому я зможу розширити свої горизонти. Це дозволяє мені позбутися жертовності, яка може спрацювати лише на короткий час.

У 90% тренувальних днів мені це вдається: я пробую знайти задоволення у болю. Іноді навіть біль доставляє задоволення. Наприклад, коли при лазінні маршрутів вщент забиваєшся так, що м’язи горять під шкірою. Можливо, вже не дуже хочеться лізти ще 5 маршрутів. Проте, зазвичай, просто починаєш лізти і вже неможливо відірватися від цього, а біль більше не відчувається. Це дійсно для мене задоволення.

Коли мені не вдається переконати себе, що це задоволення, тоді мене мотивують довгострокові цілі.

Це запасний план?

Так. Тренуватись зараз, щоб гарно виступити на наступних змаганнях. Але я вважаю це останнім прихистком. Не можна покладатися на це занадто часто, тому що процес має приносити задоволення. Гадаю, що ця ціль може врятувати на півроку, або на пару років. Але багато років поспіль - не думаю, що це можливо.

Дехто вважає, що найскладніше - це не перемогти в змаганнях. Найскладніше перемагати знову і знову. Легко спіймати свій найкращий день, гарно себе почувати і показувати гарний результат. Набагато важче навчитися давати собі раду у погані дні.

І я думаю, чим більше ти відчуваєш, що ти жертвуєш чимось заради успіху, тим більшим буде тиск у день, коли потрібен результат.

В погані дні, ті 10% часу, коли ти себе погано почуваєш та нічого не працює і все хочеться послати до дідька, як ти себе переконуєш? Тоді ти вдаєшся до останнього притулку?

Так, тому що я амбітний і хочу досягти своїх цілей. Тож, зазвичай, це спрацьовує, але я не хочу вдаватися до цього занадто часто.

Онсайт

Ти дуже полюбляєш лазити онсайт. Чому та що це каже про тебе як особистість?

Я хочу вийти із зони комфорту, але при цьому не покидати комфорту скелелазіння. Для мене скелелазіння загалом - це зона комфорта. Але онсайт - це незвідана територія, це щось нове. Мені подобається відчуття майстерності під час онсайту, швидке прийняття рішень та їх втілення в дусі: “Це було гарне рішення, і тепер я маю це зробити”. Це справжнє задоволення.

Твої відчуття в процесі?

Всі рішення приймаються скоріш автоматично. Я б не назвав це потоком, тому що інколи навіть на важких онсайтах я лізу не ідеально - я лізу настільки ідеально, наскільки це можливо при онсайті. Інколи маршрут неможливо пролізти, тому що він заскладний для читання, або я його погано зрозумів.

Думаю, що для лазіння онсайтів потрібна мультизадачність, бо за мить треба приймати багато рішень, і це треба робити певною мірою автоматично. Чим більше досвіду, чим більше лазиш онсайти, тим більше схожих ситуацій зустрічається.

Гадаю, в більшості ситуацій за краще мислити раціонально. Але уявіть себе на граничному маршруті на онсайт. У вас просто не залишається часу на раціональність. Вам доведеться покладатися на інтуїцію, бо раціональність передбачає час на розмірковування. Але у вас не має часу. У вас може бути час на раціональність внизу, або після лазіння для оцінки зворотнього зв’язку. Але під час лазіння вам доведеться довіряти інтуїції, і це чудово.

Скелелаз, який мало лазить онсайтів, насправді, не перевіряє себе, чи не так?

Це залежить від досвідченості, але не від кількості маршрутів, що ви пробували в своєму житті на онсайт. Це якість лазіння. Коли я лізу, кожного разу я хочу лізти досконало. Навіть під час розминки я хочу досконалості, і так я вдосконалюю себе. Навіть під час розминки, навіть на тренуванні, коли дехто думає “Окей, я піду в зал тренувати витривалість, і мені потрібно просто лізти, поки не заб’юся”.

Так тренується фізичний аспект. Але одночасно можна тренувати й якість рухів.

Чи треба гарно рухатися, якщо все одно ти отримуєш задоволення від лазіння?

Особисто я не отримую задоволення, коли лізу погано. Навіть, якщо я проліз маршрут, але зробив це неякісно, це не теж саме.

Досконалість

Тож, ти вважаєш, що став тим, ким ти є, завдяки природній мотивації, що завжди була в тобі?

Мені подобається лазити, прагнучи досконалості. На шляху до досконалості, гадаю, потрібна відкритість. Навіть з найкращим тренером в світі, якщо ти не здатний оцінювати власне лазіння на основі відчуттів, дуже важко стати найкращим. Ти можеш бути кращим фізично, але бути кращим скелелазом… можливо, можно не лізти досконало, будучи набагато сильнішим за інших. Звичайно, мати все одразу значно краще. Бо чим гірше ти лізеш, тим сильнішим тобі потрібно бути.

Під час лазіння потрібні емоції, розум - перед та після. І, можливо, я досяг всього, чого досяг у скелелазінні, саме завдяки цьому. Не думаю, що інші скелелази так багато розмірковували про власне лазіння. Я ніколи завчасно не скажу, що мені не вистачає сил пролізти маршрут. Я завжди шукаю шлях. Завжди намагаюсь зрозуміти, як можна лізти краще тут або там на певних відрізках.

Мені, загалом, складність подобається більше за боулдеринг завдяки безлічі крихітних деталей, на яких можна зосередитися. Якщо ключ на боулдері на другому перехваті, то…

Не вистачає простору для роботи над собою?

Так. Та навіть тоді існують крихітні нюанси цього рухи, над якими можна вічність розмірковувати. Але на маршруті ключовий рух може бути 50-м, а до нього ще 50 перехватів. Існує безліч можливостей лізти трохи ефективніше ці 50 перехватів. В складності все не сводиться до того, як ти робиш ключовий перехват або перехват, на якому зриваєшся, велике значення має лазіння перед цим.

Значення виправдань

Яка твоя якість вирішальна для фізичних даних?

Гнучкість. Не обов’язково гнучкість тіла. Деякі люди можуть довго притримуватися одного й того ж самого графіку. Інколи це дуже важко робити, тому що є обставини, над якими ти не маєш влади. Я вважаю, що важливо бути гнучким і не перейматися занадто через зміну планів. Гнучкість в скелелазінні повністю недооцінена. І це одна з ключових складових мого лазіння.

Яка наступна?

Певною мірою впевненість в собі.

За приклад можна взяти поганий день. Ти пробуєш маршрут, але він важкий, і ти його не пролазиш. Реакція може бути дуже різною. З одного боку, жодних виправдань. Ніколи. Я вважаю це хибним ставленням. Так дуже легко демотивуватися. Вам треба знайти гарне пояснення. Можливо, це поганий день через недосип, або через погану кондицію, або через перетренованість. Інколи це дійсна причина, інколи просто відмазка, але тільки ви вирішуєте, вірити в це, чи ні. Не можна просто себе обманювати, або ви можете спробувати обдурити свій мозок, а потім відрефлексувати, чи спрацювало це.

Я дивився відео с тобою молодим, коли ти був супер емоційним під час зриву. Тепер в тебе є певний рівень самоконтролю. Дещо змінилося в цій сфері.

Я досі під час зриву відчуває сильні емоції. Можливо, я трошки краще їх контролю. Але інколи мені це не вдається. Люди все ще дивляться відео, на якому я лаюсь перші 5 секунд. Я кричу як ненормальний. Через 15 секунд я вже цілком нормальний, і це мені допомогло. Але люди не бачать цього на відео, тому що їм це не цікаво. Насправді, це мій підхід. Замість того, щоб намагатися сховати і втримати все в середині, я вибухаю, а потім мені добре.

Що ти порадиш всім у наш час?

Робіть щось, що ви дійсно любите, але не робіть те, що, на вашу думку, очікують від вас.

Це, правда, дуже складно зрозуміти у 18 років. І знову гнучкість стане у нагоді, щоб змінити напрямок, коли зрозумієте, що помилялися.

Прогрес в скелелазінні

Що більш специфічне ти можеш порадити скалолазам, що прагнуть прогресувати? Щось, що може зробити зараз будь-який скалолаз і стати кращим.

Спробуйте відрефлексувати власне лазіння. Люди думають про скелелазіння виключно в фізичному аспекті. Безумовно, це дуже важливо. Просто лазячи, ви станете сильнішими. Але я вважаю, що більшість не лізе на фізично доступному рівні просто тому, що вони лізуть недостатньо гарно.

Вміння лазити - це не питання виключно таланту чи об’єму лазіння, а питання того, наскільки сильно ви прагнете досконалості. Набагато цікавіше лазити, коли ви відчуваєте, що лізете гарно. Не знаю, але коли я бачу скелелазів, що лізуть дуже важко, мені здається, що я б не отримував задоволення, лазячи так, навіть при пролазі. Це можуть бути, наприклад, недосвідчені скелелази, але вони тщетно витрачають забагато енергії.

Можливо, я намагаюсь зосередитися зовсім не на грації лазіння, а на ефективності. Хочу звернути увагу на те, що ефективність дуже індивідуальна, тому що я можу пролізти маршрут певним чином, і я буду знати, що для мене, для моєї будови тіла, моїх сильних та слабких сторін, це буде досконало.

Відновлення

Що ти порадиш стосовно відновлення?

По-перше, це більш ментальний навичок. Якщо вам здається, що ваш спосіб життя, ваші тренування і все інше дуже виснажливі, звісно, ви будете втомленими.

Ти робиш щось спеціально задля ментального відновлення, чи це просто частина твойого життя? Ти просто навчився всьому цьому і робиш це кожен раз, коли лазиш?

Для мене відновлення не є чимось особливим. Трохи активного відновлення, наприклад розтяжка, і трохи будь-якого додаткового розслаблення, наприклад масаж, сауна або ще щось.

Тож це зовсім не магія?

Світ простий і, водночас, складний. Не має жодних трюків, щоб мали магічні властивості.

Джерело: https://www.gymclimber.com/feature-profile-adam-ondra/?fbclid=IwAR3rzr2BWTIQ_slJh3Bk-VYSBlyOUhDVjps5fS1i7JDqfSIRl8OhoVrjT0U

Переклад: annamavka

Kostya Pavlichenko
04-07-2022 12:07
Вічне питання скелелазіння

​ІМТ не корелюється з хронічними травмами, пов'язаними зі скелелазінням, а також з результатами.

Kostya Pavlichenko
13-11-2021 12:11
Руководство по выживанию в Гейкбаири…

без машины, с детьми, работами, болячками и всем прочим (честно говоря, на момент нашего отлета я чувствовала себя неважно, но это совершенно отдельная история.)

Анна Шляхова
15-09-2020 19:09
High 5 от Себа Буи

Слава нашему брандмауэру! Без него нас бы поглотила волна спама. Но она уберегла нас не только от писем африканских королей, обещающих золотые горы за возможность ненадолго воспользоваться телефонным номером, и соблазнительных предложений Виагры. Она также держала нас на расстоянии от Себа Буи.

Анна Шляхова
26-06-2020 14:06
Священий грааль

Розташовані на висоті 4000 метрів в Перуанських Андах скелі Inka Waqanka (в перекладі: “Там де плаче Інка”) більш ніж вражають. Здається, що дірчаста вулканічна порода спеціально створена для скелелазіння. Наразі тут близько 100 маршрутів та величезний потенціал як в складності, так і в боулдері. Складність маршрутів складністю від 5а до 8а.

Анна Шляхова
28-05-2020 15:05
Реггі назавжди

Плануючи скелелазну поїздку в Мексику, не забудьте запланувати побільше несподіванок. Емілі Руденберг як раз так і зробила, і без будь-якого плану мандрувала з одного місця до іншого.